WAKACYJNE PLANY NASTOLATKÓW

O tym jak można wykorzystać czas wakacji dla własnego rozwoju i przyjemności, czyli lista pomysłów do wykorzystania w czasie letnich miesięcy.

MOŻESZ OBEJRZEĆ NAGRANIE:

LUB PRZECZYTAĆ TRANSKRYPCJE FILMU:

Przed wakacjami pytałam się młodzieży jakie maja plany wakacyjne i najczęściej słyszałam: “Nie wiem”, “Nie, nigdzie nie wyjeżdżam”, “Nie mam planów”. Myślę, że najgorszym pomysłem jest spędzenie tego czasu przed komputerem czy komórką. Broń Boże, nie neguję tych sprzętów, ja też dużo czasu im poświęcam, gram w różnego rodzaju gierki. Raczej chodzi mi o równowagę między Internetem, komputerem, komórką, a życiem w świecie rzeczywistym. Umówmy się, jeżeli to jest ponad pięć, sześć, siedem, osiem czy nawet dziesięć, dwanaście godzin dziennie, jest to lekka przesada.

To do czego chciałabym dzisiaj zachęcić to do zaplanowania swoich wakacji, serio! Już mówię dlaczego to jest takie ważne. Nie chodzi o takie plany pod linijkę, godzina po godzinie, odhaczanie listy czy spędzać czasu nad książkami – takich Nastolatków też znam. Jeżeli poświęciliście dużo czasu na naukę w ciągu roku to zdecydowanie jesteście usprawiedliwieni, żeby nie tykać książek w wakacje. Chodzi o to, żeby zapytać siebie: Co chciałbym robić w wakacje? Jak chciałabym je spędzić? W którym miejscu chciałbym być za dwa miesiące, kiedy skończy się sierpień? Na jakim etapie rozwoju?Co chciałabym zrobić, w jakich obszarach się rozwinąć? Co by mi sprawiło frajdę? Co chciałbym osiągnąć przez te dwa miesiące?

Kształtują się tutaj trzy fajne, życiowo – psychologiczne kwestie. Po pierwsze bierzecie odpowiedzialność za swoje życie, czyli nie macie takiego poczucia – “a wakacje minęły, było jak było, nie miałem planów, tak wyszło”. Robiąc plany to Wy macie poczucie odpowiedzialności za to jak wyglądają Wasz wakacje i jak wygląda każdy Wasz dzień, to Wy macie na to wpływ. Wpływ – to jest rzecz druga – macie na to wpływ jak wygląda Wasz wolny czas (w większej ilości) i trzecia rzecz to jest kształtowanie samodzielności, do której Was gorąco zachęcam, szczególnie na tym etapie rozwojyu. Podejmowanie tych decyzji, planów i ich realizacja sprawia, że kształtujecie swoją samodzielność.

Trzy rzeczy. Pierwsza. Jestem ogromnym zwolennikiem, aby młodzież podróżowała, nie ważne czy ze znajomymi, na kolonie, obozy czy z rodzicami. Pomijam takie kwestie jak kontakty społeczne, poszerzanie horyzontów itd., oczywiście. Natomiast to co dla mnie jest ważne to to co się dzieje po powrocie. Czyli odpowiedź na pytanie: Czy mi się podobało? Czy mi się nie podobało? To jest generalnie proste: Tak podobało mi się. Nie nie podobało mi się. A drugie pytanie brzmi: Dlaczego? Dlaczego mi się podobało? Lub dlaczego mi się nie podobało? I te odpowiedzi są strasznie ważne, bo one pokazują, dają Wam informacje na Wasz temat – co lubicie, czego nie lubicie, co Was kręci, jak można to wykorzystać przy planowaniu kolejnych wakacji. Odrywacie co jest Wasze, a co jest kompletnie nie dla Was. Ja na przykład odkryłam, że nie przepadam za hotelami czy za stolicami bardzo dużych krajów, gdzie są tłumy. Na tym etapie zdecydowanie nie czuję się w takich klimatach, a bardzo lubię aktywny wypoczynek, małe klimatyczne miasteczka, robienie zdjęć i jedzenie pysznych przysmaków. Każdy ma swoje preferencje i ja Was gorąco zachęcam do ich odkrywania.

Druga rzecz jest dla tej młodzieży, która z jakiś powodów nie może wyjechać – finansowych, zdrowotnych, logistycznych czy jak na danym etapie funkcjonuje Wasza rodzina. Również możecie zaplanować wakacje po swojemu, zrobić listę rzeczy, które chcielibyście zobaczyć, doświadczyć w wakacje (tu gdzie jesteście) i po kolei ją realizować. To może być spływa kajakowy, to mogą być wycieczki rowerowe, to może być zorganizowanie pikniku, nie do końca mam na myśli organizowanie grilla czy ogniska, żeby wypić bardzo dużą ilość alkoholu i być nieprzytomnym następnego dnia, zdecydowanie to nie jest rozwojowe, więc nie o takie punkty mi chodzi. To może być taniec w deszczu, to może być zobaczenie wschodu słońca lub zachodu (obie te rzeczy były super! Kiedyś je sobie odhaczyłam), to może być zrobienie jakiegoś dobrego posiłku i spróbowanie czegoś nowego, zrobienie fajnego zdjęcia WAKACJE 2017. Listę umieszczę na Facebooku w celu inspiracji, możecie z niej skorzystać i wybrać sobie różnego rodzaju rzeczy. Bardzo gorąco Was do tego zachęcam!

I trzecia rzecz. Znam też młodzież, która w wakacje podejmuje różnego rodzaju pracę zarobkową i jest to fenomenalna rzecz. Jak najbardziej jestem za tym, tylko uwaga, pod jednym warunkiem. Że te pieniądze, które zarobicie przeznaczycie mając w głowie konkretny cel. Żeby nie zostały przetracone na jakieś trywialne przyjemności, tylko podejmujecie tą pracę, żeby na przykład zasponsorować sobie jakiś wyjazd, kursy, które chcecie zrobić, sprzęt lub coś materialnego co jest Waszym marzeniem, ale że te pieniądze zostaną przeznaczone na coś konkretnego, namacalnego, rzeczywistego.

Udanych wakacji, pełnych pozytywnych wrażeń!